Czynność polegająca na wycofaniu samochodu z działalności gospodarczej podatnika na jego potrzeby osobiste nie powoduje powstania przychodu z tej działalności podlegającego opodatkowaniu. Dalsza odsprzedaż takiego składnika majątku po wycofaniu z firmy spowoduje jednak co do zasady powstanie przychodu z prowadzonej firmy. Inaczej jest w przypadku darowizny pojazdu.
W kwietniu 2011 r. przedsiębiorca (prowadzący na potrzeby podatku dochodowego księgę podatkową) wycofał z prowadzonej firmy całkowicie zamortyzowany środek trwały w postaci samochodu osobowego i przekazał go na własne potrzeby. Samochód ten docelowo ma stać się własnością jego syna, który będzie go wykorzystywał do celów prywatnych (przede wszystkim dojazdy do pracy i szkoły). Jakie skutki w podatku dochodowym będzie miała sprzedaż tego pojazdu synowi, a jakie przekazanie w formie darowizny?
Wycofasz samochód firmowy to musisz poczekać z jego sprzedażą
Na wysokość przychodu z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej może mieć jednak wpływ to, co się dalej z tym pojazdem będzie działo. W przypadku jego odpłatnego zbycia (sprzedaży) przepisy mówią, że u podatnika powstanie przychód z działalności gospodarczej, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku firmy został wycofany z tej działalności i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynie okres 6 lat. Co za tym idzie, aby pojazd ten sprzedać bez konsekwencji w podatku dochodowym, nasz przedsiębiorca musiałby odczekać z tą czynnością 6 lat licząc od maja 2011 r.
Darowizna lepsza podatkowo
Inaczej jest w przypadku darowizny takiego pojazdu - ta ma bowiem charakter nieodpłatny. Czynność taka nie wywoła u darczyńcy (naszego przedsiębiorcy) żadnych skutków podatkowych w podatku dochodowym, nie powstanie bowiem tutaj przychód, który mógłby być opodatkowany. Przychód taki, a co za tym idzie i podatek nie wystąpi także po stronie obdarowanego (syna).
źródło: eGospodarka.pl